Our Farm of Four Acres and the Money we Made by it by Miss Coulton
page 28 of 83 (33%)
page 28 of 83 (33%)
![]() | ![]() |
|
always had good crops, as the land had been always well kept. It was
not "upland" hay, but our man said it had good "heart" in it for the cows.] Getting in the crop and thatching it cost, as nearly as possible, $15, and this quantity was quite sufficient to supply the two cows--with the calf of the Strawberry, which we reared--and the pony. An acre of grass is usually considered sufficient to support a cow during the year. If that had to be rented apart from the house, the average price would be about $25. Supposing we place that value on our land, the accounts for six months would stand thus: EXPENSES. Land at $25 the acre, for half a year, . . . . . . . . . $25 00 Oil-cake, . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4 50 Half the expense of getting the hay, . . . . . . . . . . 7 50 $37 00 PRODUCE. Value of milk and butter, . . . . . . . . . . . . . . . . $116 50 Leaving a balance in our favor, at the end of six months of $79 50. At the commencement of the winter, a cow-keeper in the neighborhood told our man that we should give our cows a little mangel-wurzel. We inquired, Why? and were told that we should "keep our cows better together;" so we paid a guinea for a ton of that vegetable. The first time we made butter after they had been fed with it, we found it had a very strong, bitter taste. Still, we did not condemn the mangel-wurzel, but tried it another week. The butter was again bad, so we abandoned the roots, and resolved to give the animals nothing but hay. |
|